Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Nail Kamacı seçilmesinden sonra ilk kez basın mensupları ile bir araya geldi. Kamacı toplantının geciktiğini belirterek: ‘‘Bugün 55. günümüzü tamamladık. Uzun zamandır yeniden tanışmak istiyordum. Ancak büyük yoğunluktan dolayı ancak bir araya gelebildik. Kurultay, yerel seçim süreci, aday adayları derken büyük özlemimizi şimdi dindirebildik. Bundan sonraki süreçte de sürekli birlikte olacağız’’ dedi.20 gün içinde karar verilecekSeçim süreci hakkında konuşarak söze başlayan Başkan Nail Kamacı: ‘‘Yerel seçimlerde genel siyaseti biz yapacağız. Yerel siyaseti ise belediye başkanları adaylarımız yapacak. Önümüzdeki günlerde genel merkezden bazı arkadaşlar gelecekler. Onlar aday adayı arkadaşlarla görüşmeler yapacaklar. Bu görüşmeler aday belirleme sürecinde genel merkez tarafından değerlendiren veriler arasında yer alacak. Bunlarla birlikte genel merkez il örgütü diyaloğu devam edecek. Önümüzde yaklaşık 110 gün var. Bu 110 günün 90 gününü sahada geçirmek istiyoruz. Yani 20 gün içinde adayları belirleyip saha çalışmalarına hız vermek niyetindeyiz’’ ifadelerini kullandı.Örgütler dikkate alınacak‘Aday adayı belirleme sürecinde ön seçim veya temayül yoklaması olacak mı?’ sorununa cevap veren Başkan Kamacı: ‘‘Ön seçim demeyelim buna, temayül yoklaması diyelim. Biz genelde örgütlerin isteklerini dikkate alarak ona göre davranırız. Bunlar il başkanlığının iradesi ile gerçekleşir. Eğer isterlerse bu şekilde bir çalışma yapabiliriz. Nasıl geçen dönem Muratpaşa ve Konyaaltı’nda yapıldıysa, Serik gibi başka ilçelerde de yapılabilir. Artık bu örgütlere sorma işi alışkanlık olacak. Örgütleri aktive etmeden başarılı olacağımızı düşünmüyorum. O yüzden örgütleri dikkate alacağız’ dediHata yapma lüksümüz yokİyi Parti ile ittifak olursa nasıl bir aday belirleneceği konusunda topu genel merkeze atan Nail Kamacı : ’’ Ben muhalefetin iş birliğine sıcak bakan biriyim. Ancak İyi Parti böyle bir karar almazsa bu karar o partinin kendi iç işidir. İttifak olacak olursa genel merkezin tasarrufu ile ne olursa ona göre biz de çalışmalar yaparız. Parti genel merkezi ve il örgütü ortak bir karar alınacaktır. Hata yapmamamız gerekiyor. Hata yapma lüksümüz olmadığını biliyoruz. Ona göre çalışıyoruz’’ ifadelerini kullandıDeğişim tüzük ile olacakSayın genel başkan örgütlere önem verdiğini gösterdi. Geçtiğimiz günlerde yapılan CHP kampında yapılan milletvekilleri toplantısına katılmadım. Genel Başkan neden katılmadığımı sordu. Ben de ‘milletvekili toplantısı olduğu için katılmadığımı’ ifade ettim. Yani genel başkan il ve ilçe örgütleri ile yakından ilgileniyor. Bunun yanında her şeyden önce yeni bir heyecan geldi. Yeni bir motivasyon geldi. Ancak bunların yanında partinin esas değişikliği tüzük değişikliği ile olur. Ancak bunun için şu anda vakit yok. Ancak ben çok önemli değişiklikler olacağını düşünüyorum’’ ifadelerini kullandı.O arkadaşlar bize gelecek‘Bazı isimlerin ‘ben aday adayı değilim, direkt adayım’ şeklinde bir yaklaşım içinde olmasını nasıl değerleniyorsunuz?’ sorusuna cevap veren Kamacı: ‘‘ Bu partinin kuralları var. Herkes aday adayı olacak. Bunun dışında bir şekil yok. Herkes değerlendirmeye girecek. Genel Başkan Şükrü Sözen’in elini kaldırdı. Bu genel başkanın tasarrufudur. İstisnai bir durumdur. Kaldı ki Manavgat’ta başka aday adayı yoktu. Bunun haricinde, Genel Başkan’ın açıklaması dışında başka bir şekilde olmaz. O genel başkanın iradesi içindedir. O arkadaşlar gelecek biz de gereken incelemeyi yapıp genel merkeze göndereceğiz. Süreç herkese nasıl işliyorsa o şekilde devam edecektir’’ diye konuştu.Çanta iddialarına yanıtAday belirleme sürecinde bazı isimlerin karar vericilere çanta vererek kendilerini aday göstermesi konusunda rüşvet verdiği iddialarına da cevap veren Kamacı: ‘‘Çanta konusunda, bu partide olmayacak bir şey varsa iltimas veya çanta ile kayırmadır. Ben net tavırlı bir insanım. ‘Bu olur, bu olmaz’ diyebilen biriyim. Geçmişte de öyleydim. Bunlar olmaz. Varsa çanta mevzusu ki ben olduğunu düşünmüyorum. O şekilde işleyiş olmaz. Maddi konulara bulaşanları kabul etmem zaten. Benim duruşum budur. Hayatim boyunca aday adayı oldum. Kimseye de 1 kuruş vermedim. Haberiniz olursa da beni arayın. İcabına bakarım. Bütün aday adayları benim kardeşimdir. Herkese böyle bakacağım, bakıyorum. Bir değerlendirme olacak mecburen. Onun sonucunda ne çıkarsa bakacağız. Bizim dönemimizde yemek bile olmayacak. Eskiden de öyleydi’’ dedi.Samimiyet ölçüsü değildirEkrem İmamoğlu’nun CHP’deki belediye başkan adaylarını belirleyecek olduğu iddiasından sonra muhittin Böcek’in İmamoğlu ile görüşüp fotoğraf vermesi hakkında konuşan Nail kamacı : ‘‘ Ekrem İmamoğlu ile Muhittin Böcek buluşabilir. Fotoğraf da verebilir. Benim muhatabım CHP genel Başkanı Özgür Özel’dir. Benim ikinci bir güç odağım olmaz. Ben Özgür Özel’e bağlıyım. Herkes herkesle fotoğraf verir. Bu samimiyet ölçüsü değildir. Yanlış algı yaratılıyor. Bunlara takılmayın. Aday belli olunca anlaşılır her şey.Dilek temenniler olurCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır’ın geçtiğimiz günlerde düzenlenen fuarda , ‘seneye de Muhittin Böcek ile kitap fuarında beraber olacağız’ sözleri hakkında da düşüncelerini açıklayan CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı: ‘‘Siyasette dilek ve temenniler olur. Genel başkan sadece ‘3 başkana söz verdik’ dedi. Bunlar da Ankara, İstanbul ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanları. Bu da yeterince açıklayıcı değil mi ?’’ diye konuştu.Sosyal medyayı takip edemiyorum‘Sosyal medyada yapılan yorumlara ve halkın görüşlerinin yansımasına hakim misiniz?’ sorusuna cevap veren Kamacı: ‘‘Hiç bir başkan seçimi kaybetmek ister mi. İstemez. Ben buradan başarılı olmak isterim. O yüzden başarı nasıl olacaksa onu yaparız. Başarı bizim için esastır. Mesela anketler yapılıyor. Ben mesela anket yaptırsam 2500 lira verip ben birinci çıkarım. Bunlar çok önem arz etmez. Genel merkez doğru bir yol izleyerek 6 yerden memnuniyet ölçümü yapıyor. Genel merkez bana anket başlatıyoruz derse de anketin bir anlamı kalmaz. Bana haber verirse başka yerler sızabilir. O yüzden genel merkez ne bize haber verir ne başkasına. Sosyal medyayı takip edemiyorum. Çünkü yoğun oluyorum vakit bulamıyorum’’ dedi.Çalışacak meclis üyeleri istiyorum Belediye meclis üyelerinin CHP’li olmasının meclis üyesi seçilmek için avantaj sağlayıp sağlamadığı sorusuna cevap veren Kamacı: ‘‘ Belediye meclis üyeleri ile ilgili konuşma yaptım. Büyükşehir meclislerinde devamlılık arz eden üyeler olacak. Bize destek verecek ama mecliste bizi yalnız bırakmayacak. Çalışkan olacak. Ben buradaki üyeyi Elmalı’ya gönderip çalışma yaptırabileceğim. Benim amacım bu. Tarzım ve teorim de bu. Bu partinin akıl defteri de olacak. Kimler katılıyor kimler katılmıyor not alacağız. Bir nevi yoklama gibi olacak. Bundan sonra meclise gelip oturmakla bitmeyecek iş’’ diyerek sözleri sonlandırdı.Selim Çelik
SİYASET
Yayınlanma: 04 Aralık 2023 - 15:26
CHP Antalya İl Başkanı Kamacı: Hata yapma lüksümüz yok
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Nail Kamacı basın mensupları ile bir araya geldi. Kamacı, aday belirleme süreci ve yerel seçim çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulunurken ‘Aday belirleme ve seçim sürecinde hata yapma lüksümüz’ yok dedi
SİYASET
04 Aralık 2023 - 15:26