Antalya Ticaret Borsası (ATB) Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Antalya Ticaret Borsası binasında bulunan toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri katıldı.
Ekim ne kadar kıvançlıysa kası o kadar hüzünlü
Mecliste konuşan ATB Başkanı Ali Çandır: ‘‘Ekim aylarında ne kadar kıvançlı isek Kasım aylarında bir o kadar hüzünlüyüz. Yüzyılını geride bırakan devletimizin ve cumhuriyetimizin kurucusu ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü kaybettiğimiz aydayız. Atamızı ve onun silah arkadaşlarını bir kez daha minnetle ve şükranla anıyorum. Allah rahmet eylesin. Onun fikirlerinin ve ufkunun koruyucusu olmaktan vazgeçmeyeceğiz. Devletimizin ve cumhuriyetimizin nice yüzyıllara çağdaş, laik, demokrat, sosyal bir hukuk devleti olarak ulaşmasını sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz’’ dedi.
Turizm 19 ilçeye yayılmalıdır
Sektör temsilcileri erken rezervasyon seçeneğine artan talebe bağlı olarak 2024 yılının turizm sektörü için olumlu geçeceğini öngördüklerini ifade ediyorlar diyerek umutlu bir tablo resmeden Başkan Çandır: ‘‘Umarız bu öngörüler gerçekleşir. Hem kentimiz hem de ülkemiz için bereketli bir yıl olur. Ancak burada odaklanmamız gereken konu, kafa saymak yerine kasa saymak olmalıdır. Diğer taraftan turizmdeki bereketten tüm ilçelerimiz faydalanmalıdır. Geçtiğimiz yıl Antalya’da yapılan yabancı gecelemelerin %86’sı Alanya, Kemer, Muratpaşa ve Serik olmak üzere 4 ilçede yapılmıştı. Turizmi 12 yayma hedefinin yanı sıra 19 ilçeye yayma hedefi de belirlenmelidir. Diğer ilçelerimizin pastadan daha fazla pay alabilmelerini özendirecek çalışmalar yapılmalıdır. Kaynaklarımızı korumalı, sektörü daha tasarruflu ve sürdürülebilir bir hale getirmeliyiz’’ ifadelerini kullandı.
Ülke ortalamasından iki kat kötü durumdayız
ATB Başkanı Çandır: ’’Ekonomimin öncü göstergesi olan verilere baktığımızda ise geçtiğimiz haziran ayından bu yana ülkemiz ortalamasının gerisinde kalan bir ekonomik performans içerisindeyiz. Son açıklanan verilerde bu durum devam etmektedir. Kurulan şirket sayısındaki azalma hızında ve kapanan şirket sayısındaki artış hızında ülke ortalamasından iki kat kötü durumdayız. Çek ile ödeme hacmimiz %122 artmış durumda ve ülke ortalamasının üzerinde bir artışa sahiptir. Ancak karşılıksız çek hacminde geçtiğimiz yılın ekim ayına göre %745 artış söz konusu olmuştur. Ülke ortalamasının 3 katından fazla bir artıştır bu miktar. Bizim için öncü ekonomik göstergelerden biri de kredilerdeki büyüme eğilimidir. Ekonomi yönetimimiz hem OVP stratejisinde hem de uygulama programlarında iş dünyasının finansman ihtiyacını karşılamayı önceliklendirdiğini belirtmektedirler. Ancak gerçekleşmeler, henüz bu strateji ve uygulamaların hayata geçmediğini göstermektedir’’ dedi.
Kredi sorunsalı devam ediyor
İş dünyasının kredideki sorunlarının devam ettiğinin söyleyen Başkan Ali Çandır:’’ Taşıt kredileri yıllık %180 büyürken iş dünyası kredileri ortalama %50 civarında büyüyebilmiştir. Kentimiz iş dünyasının kredi kullanımı büyümesi ise son bir yılda ülke genelinin altında kalmıştır. Bunun tek istisnası ticaret sektöründe ülke genelindeki yıllık %47’lik artışa yaşanırken kentimizde %76’lık bir kredi büyümesi yaşanmıştır. Tarım sektöründe ise %101’lik ülke genelindeki kredi büyümesine karşılık kentimizde ancak %73 büyüme yaşanmıştır. Kentimiz ekonomisi, yaz aylarındaki hareketliliğin ardından yılın son çeyreğine yavaşlama ile girmektedir. Fahiş artan kredi maliyetlerinin yanı sıra krediye erişimde de ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlamıştır. Enflasyondan arındırılmış kredi büyümesi, yani reel kredi artışı giderek zayıflamaktadır. Önümüzdeki dönemde kredi maliyetlerinde ve krediye erişimde daha zorlu koşulların yaşanacağı beklentisini dikkate almamızda büyük fayda vardır’’ diyerek krediye ulaşım sorunsalına değindi.
ÇKS sorunu çözüldü
‘’Kentimizdeki arazilerin parçalı olması ve miras kaynaklı hukuki sorunlar nedeniyle üreticilerimizin büyük bir bölümü, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesine sahip değildir’’ diyerek ÇKS sistemini ve sorununu özetleyen Çandır sözlerine şöyle devam etti ; ‘‘18 Kasım 2023 tarihli Resmî Gazete ‘de yayımlanan değişiklikle, mülkiyet ve miras kaynaklı sorunlar sebebiyle kayıt yapılamayan alanların, taahhüt ile kayıt altına alınması sağlandı. Ülkemiz bitkisel üretim değerinin %6,5’ni sağlayan Antalya, desteklerden %1 oranında dahi faydalanamıyor. Bu düzenleme ile uzun süredir talep ettiğimiz mülkiyet ve miras kaynaklı ÇKS sorunlarımızın çözümü için önemli bir adım atıldı. Artık kent olarak desteklerden daha fazla pay alabiliriz. Değişiklik, tarımsal üretimi ve üreticilerin kayıtlılığını artırmada önemli bir adımdır. Sorunun çözümü için Bakanlığımıza ve konuyu gündemlerine alan komitelerimize teşekkür ediyorum. Tüm çiftçilerimizi 2 Ocak’a kadar tarım ilçe müdürlüklerine başvurmaya davet ediyorum’’
YÖREX amacına ulaşıyor
‘’Bu yıl 1 gün eksik olmasına rağmen 1’2. YÖREX'i 355.475 kişi ziyaret etti‘’ diye Antalya ticaret borsası yönetim kurulu başkanı Ali Çandır: ‘Biliyorsunuz yılardır YÖREX ile pek çok amacı bir arada gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bunların hayata geçtiğini görmekten de hepimiz büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu yılki YÖREX’te yöresel ürün üreticileri, ulusal market ve e-ticaret siteleriyle her yıl olduğu ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdiler ve faydalı sonuçlar elde ettiler. Beni etkilemesi bakımından bir örneği paylaşmak isterim. Hatay’ın yöresel ürünlerine sahip çıkan HAZEK kadın kooperatifi ile yaygın olarak bilinen e-ticaret sitesi bir iş anlaşması yaptı. Yaptıkları bu anlaşma ile önümüzdeki 6 aylık üretim kapasitelerinin tamamı karşılandı. Amaçlarımızla uyumlu bu ve benzeri pek çok başarılı iş anlaşmasının yapılması, YÖREX’in önemli bir çıktısıdır’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.
Selim Çelik