Reklam

Elektrik faturaları can yakıyor: Bölgesel tarife uygulamasına geçilmeli

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı İbrahim Atmaca, Antalya gibi yaz aylarında soğutmanın lüks değil ihtiyaç olduğu kentlerde elektrik faturalandırılmasının bölgesel olarak revize edilmesi gerektiğini söyledi

Elektrik faturaları can yakıyor: Bölgesel tarife uygulamasına geçilmeli

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı İbrahim Atmaca, Antalya gibi yaz aylarında soğutmanın lüks değil ihtiyaç olduğu kentlerde elektrik faturalandırılmasının bölgesel olarak revize edilmesi gerektiğini söyledi

Elektrik faturaları can yakıyor: Bölgesel tarife uygulamasına geçilmeli
02 Ağustos 2022 - 12:09 - Güncelleme: 02 Ağustos 2022 - 12:17

Yaz sıcakları Türkiye’nin birçok şehri gibi Antalya’yı da kavurmaya devam ediyor. Bu sıcak havalarda en çok kullanılan ev eşyalarından birisi de klima. Ancak klima açıldığında ne kadar serinletiyorsa artan elektrik fiyatları sebebiyle vatandaşın cebini de bir o kadar yakıyor. Bu durumdan kurtulmak için çarenin doğalgazda olduğu gibi elektrikte de bölgesel tarife uygulamasına geçilmesi olarak görülüyor.

En küçük klima bile sınırı aşıyor

Konu hakkında Hürses’e konuşan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İbrahim Atmaca;’’ Antalya soğutma öncelikli bir kent. Özellikle yaz aylarından Antalya’da klima kullanmak bir lüks değil ihtiyaçtır. Halk dilinde 9000’lik olarak bilinen en ufak konut tipi klima bile günde 10 saat çalıştığında aylık olarak 300 kilovatsaat elektrik harcayacaktır. Elektrik kullanımında mesken aboneleri için bir üst kademeye geçiş aylık 240 kilovatsaat olarak daha önce belirlenmişti. Yani en ufak klima bile ikinci kademeye geçiş için yeterli oluyor. Kaldı ki hanelerin tek elektrik tüketen cihazı da klima olmayacaktır. İkinci kademeye geçen vatandaşlar da daha kabarık bir fatura ile karşılaşacaklar.  Bu durumun önüne bölgesel elektrik tarife uygulaması ile geçilebilir’ dedi.
 
Ticari aboneler de zorda

Sadece mesken tipi faturalar değil otel, işyeri, alışveriş merkezi gibi ticari elektrik aboneleri için şartların daha zorlayıcı olacağını belirten Atmaca; ’Alışveriş merkezleri veya ofisler gibi doğal havalandırma yapmanın çok da mümkün olmadığı, hatta aydınlatma yoğunluğunun oldukça fazla olduğu kalabalık mekânlarda elektrik kullanım yoğunluğu haliyle yüksektir. Bu ticari elektrik abonelerinin hâlihazırda yüksek olacak tüketimlerinin soğutma mevsimi ile daha da yükseleceği açıktır. Bir düzenleme gelmez ise enerji giderleri oldukça fazla artacaktır.  Bu maliyet artışı da oralardan hizmet veya ürün alan vatandaşa da yansıyacaktır’ diye konuştu.
 

Doğalgaz gibi olmalı

Antalya’nın yazlarının çok sıcak geçtiğini belirten Atmaca; ‘Nasıl soğuk iklim bölgelerindeki doğalgaz kullanıcıları faturalandırma yapılırken bir üst kademeye geçmeden, sıcak iklim bölgesindeki vatandaştan daha fazla doğalgaz kullanabiliyorsa, elektrikte de bu şekilde bir fiyatlandırılma uygulanmalı’’ ifadelerini kullandı

Elektriğe zam yolda

Elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza gelen zam ile ilgili de konuşan TMMOB Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İbrahim Atmaca; ’Enerji maliyetlerine gelen her artış piyasaya yansır. Bu kaçınılmazdır. Şimdi de elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza gelen zam başta elektrik fiyatları olmak üzere birçok ürüne de yansıyacaktır. Çünkü bu ürünler de elektrik kullanılarak üretiliyor. Hal böyle olunca zam kaçınılmaz gözüküyor’ diyerek sözlerini noktaladı.

Bölgesel tarife uygulaması nedir?

Tüketilen enerji birimi belli bir kademenin üzerine çıkarsa, tüketilen her bir birim için tüketiciden daha fazla ücret talep ediliyor. Buna kademeli faturalandırma uygulaması deniliyor. Bölgesel tarife uygulaması ise, o bölgenin ihtiyaçları düşünülerek, üst seviyeye geçmek için kullanılacak birim enerji miktarının artırılması olarak açıklanıyor.  Örneğin; Antalya’da doğalgaz kullanımında daha pahalı olan ikinci kademeye geçmek için 100 birim kullanmanız yeterli olurken, soğuk bir şehirde bu miktar 200 birim olarak belirleniyor.

SELİM ÇELİK
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum