Reklam
Reklam
Reklam

En yoksul kent, Antalya

Turizm ve tarım sektöründe milyarlarca dolar gelir elde eden Antalya, Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Bölgesel Sonuçlarına göre, yoksul kentler arasında ilk üç sırada yer aldı

En yoksul kent, Antalya

Turizm ve tarım sektöründe milyarlarca dolar gelir elde eden Antalya, Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Bölgesel Sonuçlarına göre, yoksul kentler arasında ilk üç sırada yer aldı

En yoksul kent, Antalya
25 Eylül 2018 - 10:23

Türkiye’nin turizm lokomotifi Antalya, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayarak milyarlarca dolar gelir elde ederken, yaş- sebze ve meyve ihracatında 150 ülkeye ihracat yaparak milyarlarca dolar gelir elde ederken, gelire dayalı göreli yoksullukta Türkiye genelinde ilk sırada yer alıyor. Antalya, ayrıca göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu kentler arasında da ikinci sırada yer aldı. Antalya, turizm ve tarım sektöründe önemli kentler arasında yer almasına karşılık yoksul kentler arasında ilk üç sırada yer alması dikkat çekti.

ORTALAMA GELİRİN ALTINDA

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Bölgesel Sonuçlarını açıkladı: Araştırma sonuçlarına göre; Burdur ve Isparta ile birlikte Antalya yüzde 13,2 ile gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu kent. Antalya’yı yüzde 12,4 ile Adana ve Mersin, yüzde 12,3 ile de Balıkesir ve Çanakkale izledi. Ortalama gelirden düşük (Medyan) göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu kentler arasında yüzde 19,7 ile Burdur ve Isparta ile birlikte Antalya ikinci sırada yer aldı.

HANE HALKI BÜYÜKLÜĞÜ

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2017 yılı sonuçlarına ilişkin gelir bilgileri, bir önceki takvim yılı olan 2016 yılını referans alındı. Gelir hesaplamalarında, haneleri karşılaştırılabilir hale getirmek için hane halkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak elde edilen eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert geliri kullanıldı. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de ortalama yıllık eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert geliri 2017 yılında 21 bin 577 TL iken,  Düzey bölgeleri itibarıyla en yüksek olduğu bölge, 30 bin 895 TL ile (İstanbul) Bölgesi oldu. Bu bölgeyi, 26 bin 679 TL ile (Ankara) Bölgesi ve 26 bin 213 TL ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli izledi.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU

Ortalama yıllık eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert gelirinin en düşük olduğu bölgeler ise 9 bin 872 TL ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt, 10 bin 30 TL ile Şanlıurfa, Diyarbakır ve 10 bin 878 TL ile Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri şeklinde sıralandı. Gelir eşitsizliğinde ise en düşük kentler Erzurum, Erzincan ve Bayburt yer aldı. En yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun gelirinin en düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun gelirine oran hesaplarına göre de 2017 yılında Türkiye'deki en zengin yüzde 20'lik grubun geliri en yoksul yüzde 20'lik grubun gelirinin 7,5 katı oldu.