Reklam

Flaş ! İşte yeni kontrollü normalleşme sürecinin ayrıntıları

Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan flaş açıklamalarda bulundu

Flaş ! İşte yeni kontrollü normalleşme sürecinin ayrıntıları

Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan flaş açıklamalarda bulundu

Flaş ! İşte yeni kontrollü normalleşme sürecinin ayrıntıları
01 Mart 2021 - 20:30 - Güncelleme: 02 Mart 2021 - 17:32

İşte Cumhurbaşkanı Erdaoğan'ın esnetilme ile alakalı açıklamaları;

'Salgının yayıldığı bir ortamda normalleşme adımlarını atmak mümkün değildir.

Türkiye coğrafi alan ve nüfus itibarıyla büyük olduğu için adımlarımızı kademeli atmamız gerekiyor.

Çeşitli kriterlere göre illerimiz sınıflandırıldı. 81 vilayetimiz düşük riskli mavi, orta risk sarı, yüksek risk turuncue ve çok yüksek riskli kırmızı olarak illere ayrıldı. her hafta risk durumuna göre illerimiz değerlendirilecek. Her 2 haftada bir normalleşme uygulamaları güncellenecek

Restoran, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde 07.00  ile 19.00 saatleri arasında yarı kapasiteyle faaliyetlerini sürdürecek

Sıkılaştırma veya gevşeme kararı iyileşme veya kötüleşmeye göre verilecek.

Salgın artık eğilimine girerse kısıtlamalar genişletilebilecek. Buna göre; hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta risklerde kalkıyor.

Yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Akşam sokağa çıkma kısıtlaması ise sürecek.

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek.

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırılıyor. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde artırılacak.

Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumları ve ilkokullar  ile 8. ve 12. sınıflar eğitim öğretime açılacaktır.

Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır. Yüksek ve çok yüksek illerimizde ise genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.

Halı saha, yüzme havuzu gibi tesisler düşük ve orta riskli illerde sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında açık olacak

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.

Sivil toplum kuruluşları meslek odaları kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük orta ve yüksek riskli illerde 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da şu ifadeleri kullandı;

llerimiz risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. Buna göre normalleşme adımları uygulanacaktır. Tedbirli ve kademeli normalleşecegiz.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum