Reklam
Reklam
Reklam

İptal kararını mahkeme durdurdu

Kırcami'nin İmar Planlarını iptal eden Antalya 2. İdare Mahkemesi'nin kararına karşılık, Konya Bölge İdare mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdi

İptal kararını mahkeme durdurdu

Kırcami'nin İmar Planlarını iptal eden Antalya 2. İdare Mahkemesi'nin kararına karşılık, Konya Bölge İdare mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdi

İptal kararını mahkeme durdurdu
05 Ocak 2019 - 10:59

Şehir Plancıları Odası Genel Merkezi tarafından Büyükşehir Belediye Meclis kararının iptali için açtığı dava ile Antalya 2. İdare Mahkemesi, Kırcami’nin 1/25 bin ölçekli ve 1/5 bin ölçekli Nazım İmar Planlarını iptal etmişti. Yerel mahkemenin verdiği iptal davasını Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyesi bir üst mahkemeye taşıdı. Konya Bölge İdare mahkemesi de yerel mahkemenin verdiği iptal kararının yürütmenin durdurulmasına karar verdi

TÜREL: SEÇİMDEN ÖNCE TAPULARI VERECEĞİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, üst mahkemenin Kırcami planları ile ilgili verilen iptal kararının yürütmesini durdurduğunu belirterek, “Üst mahkemede Kırcami kararı lehimize çıktı. İnşallah seçimlerden önce Kırcamili kardeşlerimize yeni imar planına göre tapularını vermiş oluruz" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Güzeloluk Mahallesi'nde Kırcami planları ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya Ak Parti Milletvekili Mustafa Köse, Ak Parti MKYK Üyesi Gökcen Özdoğan Enç, Ak Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Ak Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Alparslan Belin, muhtarlar ve Kırcami halkı katıldı. Yoğun ilginin olduğu toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, son aşamaya gelmişken mahkemece iptal edilen Kırcami planları ile ilgili vatandaşlara bilgi verdi. Başkan Türel, Antalya 2. İdare Mahkemesi'nin Kırcami planlarının iptaline yönelik verdiği kararın üst mahkemece durdurulduğunu müjdeledi.

YÜRÜTME DURDURULDU

Başkan Menderes Türel, tüm bu gayretlerinin neticesinde Kırcami planlarının üst mahkemede yeniden lehlerine sonuçlandığını, üst mahkemenin yerel mahkemenin verdiği plan iptaliyle ilgili yürütmeyi durdurma kararını verdiğini kaydetti. Elindeki üst mahkeme kararını Kırcamililere gösteren Türel, “Bu kararı almak için mahkeme kapısında bekledim. Kırcami'nin önü açıldı. Arkadaşlarım derhal Muratpaşa Belediyesi ile temasa geçecek. Tapu kadastroya mevcut planları derhal göndermesi için Muratpaşa Belediyesi'ne ilgili yazıyı ulaştıracağız. Ümit Başkanla da hemen gönderilmesi konusunu konuşacağım. Muratpaşa Belediyesi'nin de çok hızlı bir şekilde yazıyı göndereceğini bekliyorum, umuyorum. Bitmedi. Tapu Kadastro Bölge Müdürümüz ile görüştüm. Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğümüz gerekirse 24 saat esasına göre çalışacak. Artık başka bahara işi bırakmak istemiyoruz. İnşallah seçimlerden önce Kırcamili kardeşlerimize yeni imar planına göre tapularını vermiş oluruz" diye konuştu.

PARSELASYON PLANLARI KADASTROYA GÖNDERİLDİ

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 10 mahalleyi kapsayan Kırcami imar planlarında üst mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı sonrası tüm sürecin Muratpaşa Belediyesi uhdesinde yürüyeceğini belirterek, “Kırcamili komşularımızın tapularını alabilmesi için 1300 kadastro parseline ilişkin işlem dosyasını Kadastro Müdürlüğü'ne gönderdik" diye konuştu.

Başkan Uysal, Doğuyaka, Topçular, Mehmetçik, Güzeloluk, Zümrütova, Yeşilova, Kırcami, Tarım mahallelerinin tamamı ile Fener ve Çağlayan mahallelerinin bir kısmını içeren Kırcami bölgesi imar planları hakkında yerel mahkemenin iptal kararının üst mahkemece bozulmasının yeni yılın en sevinçli haberi olduğunu söyledi.

HAYIRLI OLSUN

Kararın Kırcamililere ve Antalya'ya hayırlı olması dileğinde bulunan Başkan Uysal, “Bu karar, Muratpaşa Belediyesi olarak 5 yıldır geceli gündüzlü, Antalya'nın kanayan yarasını durdurmak için ortaya koyduğumuz emeğin sonucudur" dedi. Konya Bölge İdare Mahkemesi'nin aldığı karar doğrultusunda Kırcami'nin Antalya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hazırlanan planlarının yeniden geçerli hale geldiğine dikkati çeken Başkan Uysal, “Biz o planları hazırlarken kamu menfaatinden başka bir şey düşünmedik. Planları delmek isteyen, gedik açmak isteyenlere karşı sadece ve sadece Kırcamililerin ve Antalya'nın menfaatini savunduk. İşte o planlar şimdi dimdik ayaktadır" ifadelerine yer verdi.