Reklam
Reklam
Reklam

Konserve Koyu’na red

Muratpaşa Belediye Meclisi’nde kabul edilen, ancak geçtiğimiz ay Büyükşehir Belediyesi meclisinde ilgili dairesine gönderilen Konserve Koyu ile ilgili uyguma imar plan değişikliği dün gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisi’nde karar oluşturulamadığı için reddedildi

Konserve Koyu’na red

Muratpaşa Belediye Meclisi’nde kabul edilen, ancak geçtiğimiz ay Büyükşehir Belediyesi meclisinde ilgili dairesine gönderilen Konserve Koyu ile ilgili uyguma imar plan değişikliği dün gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisi’nde karar oluşturulamadığı için reddedildi

Konserve Koyu’na red
08 Ocak 2019 - 10:59

İlk kez “Tehlikeli karar” başlığı ile Hürses Gazetesi’nin gündeme getirdiği ve kaymadan dolayı 8 yıl önce imar planı iptal edilen Konserve Koyu ile ilgili imar plan değişikliği Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında bir kez daha geri adım atıldı. Muratpaşa Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edilen imar plan değişikliği, geçtiğimiz ay yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde İmar ve Bayındırlık raporu olumlu olmasına rağmen AKP’nin, MHP’nin ‘evet’ oyu kullanmasına karşılık CHP Grubu’nun ‘red’ oyu vermesi üzerine Başkan Menderes Türel, gündem maddesinin İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’na gönderilmesini önermişti.

İMAR PLAN DEĞİŞİKLİĞİ REDDEDİLDİ

Yılın ilk Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısı Başkan Türel’in başkanlığında dün gerçekleştirildi. 43 gündem maddesinin karara bağlandığı mecliste, 34’ncü maddede bulunan Konserve Koyu ile ilgili 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğine geçen ay ‘evet’ oyu vermek isteyen AKP Grubu bu kez çekimser oy kullandı. MHP Grubu’nun oy kullanmadığı oylamada 1 evet, 4 hayır ve 37 çekimser oy çıktı. Başkan Türel, Konserve Koyu ile ilgili bir karar oluşturulamadığı için gündem maddesinin reddedildiğini açıkladı. CHP Grup Sözcüsü Reşat Oktay ise meclisin duyarlı davranmasından dolayı teşekkür ederek, Konserve Koyu’nun ender kalmış değerli bir yer olduğunu söyledi.

OKTAY TEHLİKEYİ ANLATMIŞTI

Bilindiği üzere geçtiğimiz ayki meclis toplantısında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan istenen görüş doğrultusunda bakanlığı topu Muratpaşa Belediyesi’ne attığını belirten Oktay, “Muratpaşa Belediyesi’nin de ‘Nasılsa bizim meclis kararlarımız Büyükşehir belediyesi Meclisi’nde de onaylıyor’ denilerek top Büyükşehir’e atılmıştır. Konserve Koyu için Antalya Valiliği YTÜ’ye çalışma yaptırdı. Yapılan jeolojik çalışma sonrası Nihai Geoteknik Rapor ortaya çıktı. Falezleri Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ve Muratpaşa belediyesi gibi kurumlar kendi iradeleri doğrultusunda karar alıyor. Kalıcı çözüm bulunması gerekiyor” diye konuşmuştu.

BAŞKAN TÜREL ŞAŞIRDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, CHP’li Oktay’ın açıklamalarından sonra oylamaya geçmişti. AKP Grubu Sözcüsü Bahattin Bayraktar Konserve Koyu’na yeniden imar hakkı verilmesine yönelik hazırlanan komisyon raporunun kabulünü önermişti. CHP Grubu Sözcüsü Cansel Çevikol ise kendi gruplarının serbest olduklarını söylemiş, MHP ve İYİ Parti grupları da olumlu oy kullanacaklarını açıklamıştı. Oylamada, CHP Grubundan sadece 4 kişi hayır oyu kullanırken, diğer CHP’li üyeler oy kullanmayınca Başkan Türel’de “CHP’de oy kullanılmıyor. 4 kişi hayır diyor ama ne çekimser ne de evet diyen yok. CHP bu kadar hassasiyet gösteriyorsa o zaman gündem maddesini reddedelim” açıklamasında bulunmuş ve gündem maddesi ilgili dairesine gönderilmişti. Dün yapılan meclis toplantısında ise bir karar oluşturulamadığı için Konserve Koyu ile ilgili 1/1000 ölçekli İmar Plan değişikliği reddedilmiş oldu.

HÜRSES GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Bilindiği üzere kütle düşmesi ve binaların kayması üzerine Yıldız Teknik Üniversitesi’nden (YTÜ) Falezler ile ilgili olarak çalışma yapılmasını istedi. YTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Geoteknik Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Kutay Özaydın ve Prof. Dr. Mustafa Yıldırım’dan oluşan bir heyet Antalya’ya gelmiş ve 1,5 yıl çalışma yapmıştı. Bu çalışma sonrasında ‘Nihai Geoteknik Rapor” hazırlandı ama rapor gizlenmişti. Bu raporu Hürses Gazetesi ele geçirmişti ve 6 günlük yazı dizisi ile birlikte Konserve Koyu’nun tehlikeli olduğunu kamuoyuna aktarmıştı.