Reklam
Reklam
Reklam

Konyaaltı sahilinde işgaller belirlendi

Konyaaltı Alan Yönetimi Denetim Kurulu, Beach Park ve sahilde yaptığı denetimlerde büfelerin hem kumsalda hem de yeşil alanlara masalar koyarak işgal ettiği, ücretsiz olması gereken WC’lerin paralı olduğunu tespit etti

Konyaaltı sahilinde işgaller belirlendi

Konyaaltı Alan Yönetimi Denetim Kurulu, Beach Park ve sahilde yaptığı denetimlerde büfelerin hem kumsalda hem de yeşil alanlara masalar koyarak işgal ettiği, ücretsiz olması gereken WC’lerin paralı olduğunu tespit etti

Konyaaltı sahilinde işgaller belirlendi
11 Ekim 2018 - 10:23

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Mimarlar Odası işbirliği ile gerçekleştirilen Konyaaltı Sahili Mimari ve Kıyı Düzenlemesi Fikir Yarışmasıyla elde edilen projenin uygulanması ve işletmeye verilmesiyle birlikte Alan Yönetimi Alan Kullanım İşletesi Esas ve Usullerine aykırı işgaller, Alan Yönetimi Denetleme Kurulu tarafından tespit edilerek rapor haline getirildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin başkanlığında oluşturulan ve aralarında Mimarlar Odası. ATSO, AKTOB, AESOB Kent Konseyi ve belediyeden 8 ayrı daire başkanlığının yer aldığı Denetleme Kurulu’nun denetiminde özellikle sahilde bulunan büfelerin hem kumsalda, hem kendi içlerinde ve yanlarında büyük alanları işgal ettiği; yeşil alanlar üzerine masa sandalye koydukları tespit edildi.

 

KAPLAMALAR PARÇALANDI

Beach Park ve Konyaaltı Sahili’nde gerçekleştirilen denetimlerde varyant inişine dikilmiş olan bitkilerin bir kısmının bakımsızlıktan kuruduğu, yeterli denetim yapılmadığı için dikilmiş olan bitkiler de park eden araçlar tarafından çiğnenmiş ve damlama su tesisatının da tahrip edildiği belirlendi. Yapılan denetimde, Beach Park girişindeki taksi durağı araçları ile özel araçlarında hız kesicilerin bulunmaması nedeni ile sürat yaparak yayaların can güvenliği açısından tehlike yarattığı ve araçların kaldırıma park ederek yayaların ulaşımını engellediği de tespit edildi. Yapılan denetimde rapora yazılan tespitler arasında, yaya yolu kaplamaları, kötü işçilik ve kaplama altı dolguların yeterince sıkıştırılmaması nedeni ile önce kaplamalarda çatlamalar oluşmuş. Erken müdahale edilmemesi sonucu da kaplamalar parçalanarak çökmelerin yaşandığı yer aldı.

 

GÖREVLİLER DENETLEMİYOR

Konyaaltı Alan Yönetimi Denetim Kurulu’nun rapora yansıttığı işgaller ve olumsuzlukların bazıları şunlar: “Yeşil alanların sulanması, kentlilerin bu alanları kullanımı sırasında, sabah geç vakit, akşamüzeri erken saatlerde yapıldığından, sprinklerin sulama yönü vatandaşlar tarafından değiştirilerek yaya yollarına yönlendirilmesi. Sulama sırasında görevlilerce yeterli denetimlerin yapılmaması. Birçok bitki, ağaç ve çim alan yeterince sulama yapılmadığı için kuruması. Yaya ulaşım yoları ile bisiklet yollarının yan yana olması ve arasında bariyer olmaması nedeniyle motosiklet, bisiklet, elektrikli bisiklet ve kay-kayların yayalar için tehlike oluşturulması.”

 

BÜFELER GENİŞLEDİKÇE GENİŞLEDİ

Sahilde bulunan ve büfelerin hem kumsalda, hem büfelerin yanlarında ve yeşil alanlar üzerinde masa ve sandalyelerle işgalde bulunmasının da yer aldığı denetim raporunda; sahilde ayrıca servis büfeleri, kabin ve birbirinden çok farklı projeye aykırı ve görüntü kirliliği yaratan gölgelikli mekanlar oluşturulduğu tespit edilerek, kullanım alanlarının projesine ve tahsis alanına aykırı olarak genişletildiği vurgulandı. Bazı büfelerin büfe dışına, ön ve yan cephelerde tezgah ve bulaşık yıkamak için eviye, bazıları depo amaçlı kapalı mekanların da oluşturulduğu belirlenerek, bazı büfelerin yaya ulaşım yolu kenarına seyyar dondurma satış üniteleri koyarak yaya geçiş alanlarının daraltıldığı da tespit edildi.

 

ÜCRETSİZ WC’LER PARALI OLDU

Büfeler in yanında bulunan WC’lerin, alandaki bilgilendirme panolarında ücretsiz olduğu belirtilmesine rağmen, bazı işletmelerce büfe önlerindeki bilgilendirme panoları beyaza boyanarak kapatıldığı ve özellikle Beachpark’taki büfelerin tamamına yakınının WC girişlerine, 1 TL, bazılarında 2 TL ücretlidir levhaları asılmış. Bazı büfelerde de yan girişler, kapı ve giriş önüne masa, bira ve meşrubat kasaları konularak kapatıldığı denetim sırasında belirlendi. Denetim Kurulu’nun tek tek fotoğrafladığı denetimlerde, sahil kesiminin çok kötü kullanıldığı, farklı renklerde reklam içeren ve stantlardan uzak şemsiyeler, çok geniş servis büfeleri, baraka niteliğinde gölgelikler, özel localar vb. görsel olarak kirliliğe neden olduğu da tespit edildi. Raporda, birçok vatandaşın denize evcil hayvanları ile geldiği ve evcil hayvanlarını denize soktuğu, ancak alan içerisinde başıboş dolaşan sokak köpekleri sahipli evcil hayvanların peşine takılarak sahile kadar inerek vatandaşı rahatsız ettiği ve özel güvenlik görevlilerinin de bu duruma herhangi bir müdahalede bulunmadığı yer aldı.