Reklam
Reklam

Muz hasadı başladı

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde muz üretimiyle bilinen Muzkent Mahallesi'nde, denize bakan dik yamaçlarda yetişen yerli muzun hasadına başlandı.

Muz hasadı başladı

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde muz üretimiyle bilinen Muzkent Mahallesi'nde, denize bakan dik yamaçlarda yetişen yerli muzun hasadına başlandı.

Muz hasadı başladı
18 Eylül 2019 - 11:18 - Güncelleme: 18 Eylül 2019 - 11:24

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde muz üretimiyle bilinen Muzkent Mahallesi'nde, denize bakan dik yamaçlarda yetişen yerli muzun hasadına başlandı. Zorlu koşullarda yetişen ve hasat edilen muzun, dik yamaçlardan teleferikle taşınıyor.

Olgunlaşan muz dalları kesilip, deniz seviyesindeki teleferiğe yükleyerek yaklaşık 200 metre yükseklikteki diğer tepeye ulaştırıyor. Muzun iki tepe arasında deniz üzerindeki yolculuğu ise görsel bir şölen sunuyor.

Bahçesini sulamak zorunda olduğunu ve en azından 3 günde bir bu yolculuğu yapmak zorunda olduğunu belirten üreticiler, "Muz üretimi zor. Teleferik olmadan önce daha da zordu. 10 yıl önce bu teleferiği yaptık. Daha önce bahçemizden kestiğimiz muzları omuzumuzda yukarıya taşıyorduk, şimdi daha kolay" dediler,
.
Akdeniz bölgesinde 100 kilometrelik dar bir alanda açıkta muz üretilyor., "Bu bölgede muz, yüzde 70 eğimli bir arazide yetişiyor.

Sıfır noktasından yaklaşık 200 metre dik ittifaka çıkarılıyor. Burada muz oldukça zor şartlarda yetişiyor. Teleferikle, ray sistemiyle ve insan gücüyle taşınan muzlar var. Soframıza gelinceye kadar çok zor aşamalardan geçiyor.

Çiftçiler 2 güne bir bahçeye gelmek zorundalar. Tüketicilerimizin yerli muz tüketmelerini istiyoruz. Üreticilerimize bu yolla destek vermiş olurlar. Denizin sıfır noktasından 200 metre yüksekliğe çıkan muzlar çıkardık, aracımıza yüklep bundan sonra sarartma işlemi yapılıp satışa sunuluyor.

Arazi şartlarının zorluğu karşısında yılmayan üreticiler, sulama suyu kısıtlılığından ve yüksek enerji giderlerinden yana dertli. Üreticiler bu konuda devlet desteği beklediklerini belirtti.

haberantalya.com 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum