Reklam

Nakit yönetiminin önemini anlattı

ANTALYA Genç İş İnsanları Derneği'nin (ANTGİAD) online toplantı konuğu, Esas Holding CFO'su Mustafa Tercan oldu

Nakit yönetiminin önemini anlattı

ANTALYA Genç İş İnsanları Derneği'nin (ANTGİAD) online toplantı konuğu, Esas Holding CFO'su Mustafa Tercan oldu

Nakit yönetiminin önemini anlattı
01 Mart 2021 - 11:28 - Güncelleme: 01 Mart 2021 - 11:28ANTGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sert, dernek üyesi iş insanları ve Esas Holding Kurumsal İlişkiler Direktörü, aynı zamanda TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkan Danışmanı Berrak Kutsoy'un da katıldığı online toplantıda 'Dünya ve Türkiye Ekonomisi, 2021 Beklentileri' konu oldu.

Mustafa Tercan, 2020'nin hem Türkiye, hem tüm dünya için zor bir yıl olduğunu belirterek, "Mali işler çalışanlarının, yöneticilerin, CEO'ların ve CFO'ların dikkat etmesi gereken çok husus bulunmakta. İş insanlarına en çok önereceğim husus nakit yönetimi. Nakit kraldır, büyük bir silah, büyük bir güçtür. Bir yöneticinin yapması gereken ilk şey nakdini olabildiğince iyi yönetmektir. Kredilerdeki durum, tahsilatlar, stok seviyesi, tedarikçi ödemeleri, piyasa genel itibariyle nasıl, bunların hepsini takip etmek gerekiyor. Girdi maliyetlerimizi ve üretimimizi iyi yönetebilmek için nakit yönetimi çok önemli" diye konuştu.

İhracat yapan, üretim süreçleri kurlardan etkilenen şirketlerin döviz politikasını hassasiyetle belirlemesi gerektiğini kaydeden Mustafa tercan, "Krediniz varsa faizinizi, anaparanızı karşılamak ve serbest nakit akışınız ile yeni girdi alabilmek önemli. Her verinin ve dolayısıyla piyasaların genelinin bu denli değiştiği bir ortamda Türkiye ve buradan yola çıkarak küresel gidişatı okuyup ona göre pozisyon almak son derece önemli. Ayrıca bir şirket üretim yaparken proseslerinde çevreye yeterince dikkat ederek üretim yapıyor mu, sosyal sorumluluklarını yerine getiriyor mu, iyi bir yönetim modeli içerisinde bu işleri yapıyor mu? İnsanlar, iş yapacağı tedarikçiler ararken bu gibi hususları barındıran şirketleri seçiyor artık. Özellikle yeni nesil tüketiciler bu tarz konulara çok önem veriyor" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum