31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken siyasi partiler ve o partilerden aday adayı olan kişiler çalışmalarını sürdürüyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Eski Başkanı Davut Çetin de bu çalışmaları sürdürenlerden birisi. İki dönem Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten ve uzun yıllardır Cumhuriyet Halk Partisi üyesi olan Davut Çetin geçtiğimiz günlerde sürpriz sayılabilecek bir karar ile Cumhuriyet Halk Partisi’nden Muratpaşa Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu ilan etmişti.Önceki günlerde şehir merkezinde bulunan bir otelde ciddi bir harcama ile şaşalı bir aday tanıtım toplantısı yapan Çetin, birçok destekçisini toplantıda buluşturarak seçim çalışmalarına start verdiğini ilan etmişti. Ancak ATSO seçimlerini kaybeden Davut Çetin’in projeler üretip bu projeleri halk ile paylaşmak ve seçmene vaatler vermek yerine şehrin neredeyse her noktasında bulunan billboardlara ve panolara resimlerini astırması şaşkınlık yarattı.10 yıl yönettiği ATSO’yu kaybetti, Muratpaşa’ya yöneldiDavut Çetin, geçtiğimiz yıl yapılan başkanlık seçimlerinde kentin en büyük STK’sı olan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı 10 yıl yönettiği halde üyelerinin %50’sinin ‘değişim’ demesine engel olamayarak seçimi rakibi Ali Bahar’a kaybetti. Bu başarısızlığın üzerinden henüz aylar geçmişken Çetin, bu kez de Muratpaşa’ya belediye başkanı aday adayı olduğunu açıkladı. ATSO’da yapılan seçimi kaybettikten sonra Cumhuriyet Halk Partisi’nden Muratpaşa Belediye Başkan Aday Adayı olan Davut Çetin “yenilen pehlivan güreşe doymaz” sözünü akla getirdi.Ancak Çetin’in ATSO’daki başarısızlığını, aday adaylığı döneminde de sürdürebileceği izlenimi daha ilk günlerden oluşmaya başlamış gibi görünüyor. Zira, Çetin’in talip olduğu Muratpaşa’nın sorunlarına çözüm ve Muratpaşa ’da yaşayan Antalyalılara daha refah bir yaşam sunmak için yapmayı planladığı işlerden bahsetmek yerine reklam ve ilana efor ve para harcaması Antalyalıları düşündürdü.Vaat yerine fotoğraf sunuluyorYaklaşan yerel seçimlerin yıllardır bilinen ve gerekli olan sürecinin işleyişinde, belediye başkanı olmak isteyen kişilerin öncelikle o kentte yaşayan vatandaşların yaşadığı sorunlara çözüm bulması, bu çözümleri vatandaşlar ile paylaşması, planlanan projelerle o şehirdeki insanların refahını arttıracak sözler vermesi gerekiyor. Vatandaş, ‘neden mevcut başkana değil de koltuğun yeni taliplisine oy versin? sorusunun cevabını da merak ediyor.Ancak ATSO Eski Başkanı Davut Çetin’in proje planlaması ve halka, planlanan projeleri nasıl uygulayacağını anlatmak yerine şehrin neredeyse her yerinde bulunan billboardları ve megalightları kullanarak afişlerini koydurtması hem şaşkınlık yaratırken hem de merak uyandırdı.Anlam verilemediMuratpaşalı vatandaşlar da durumun abes olduğunun farkındalar. Öyle ki vatandaşlar, henüz başkan adaylığı bile kesinleşmemiş bir başkan aday adayının tabela, ilan veya sosyal medyada reklama harcadığı paranın yanlış olduğunu düşünüyorlar. Şehrin en işlek noktalarında kiralaması yüz binlerce lirayı aşan onlarca panonun reklam için kullanılmasının çok ciddi bir harcama gerektirdiği de aşikar. Seçmenler de, bu harcamanın yersiz olduğunu, fotoğraf veya sloganların öneminin proje ve vaatlerden çok daha az olduğunu, bu sebeple bu kadar yüklü paraların neden harcandığını anlamadıklarını belirtiyorlar. Bazı vatandaşlar ise ‘proje ve planlaması olmadan mı başkanlığa talip oldu? sorusunun akıllarına geldiğini ifade ediyorlar.Basını yok mu sayıyor?Geçtiğimiz günlerde düzenlediği aday toplantısı basın yolu ile ‘gövde gösterisi’ olarak algılandı. Tanıtım toplantısı başta olmak üzere diğer her türlü organizasyonda basını davet eden ve kendi gösterisini basın aracılığı ile yaymak isteyen ATSO Eski Başkanı Davut Çetin’in milyonlarca lirayı reklam panolarına gömüp basın organlarına ilan veya reklam vermeyerek basını görmezden gelmesi de dikkat çekti. Çetin’in bu tavrı ‘basın sektörünü kullanıp bir de üstüne basını yok mu sayıyor?’ sorusunu da beraberinde getirdi.
SİYASET
Yayınlanma: 22 Aralık 2023 - 10:18
Güncelleme: 22 Aralık 2023 - 17:51
Reklam çok, vaat yok !
Muratpaşa Belediye Başkan Aday Adayı Davut Çetin’in şehrin her noktasına afişlerini astırması gündem oldu. Vatandaşlar projelerden ve vaatlerden çok, eforun reklam ve afişlere harcanmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını belirttiler
SİYASET
22 Aralık 2023 - 10:18
Güncelleme: 22 Aralık 2023 - 17:51
Davut beye karşı taraflı bir açıklama