Reklam
Reklam
Reklam

TÜRGEV gitti İYC geldi

CHP’li eski Başkan Akaydın döneminde yapılan ve AKP’li Başkan Türel döneminde TÜRGEV’e devredilen kız öğrenci yurdunun 3 yıl süre ile İlim Yayma Cemiyeti (İYC) devredilmesi mecliste tartışıldı.

TÜRGEV gitti İYC geldi

CHP’li eski Başkan Akaydın döneminde yapılan ve AKP’li Başkan Türel döneminde TÜRGEV’e devredilen kız öğrenci yurdunun 3 yıl süre ile İlim Yayma Cemiyeti (İYC) devredilmesi mecliste tartışıldı.

TÜRGEV gitti İYC geldi
11 Eylül 2018 - 10:13

Meclis 2’nci Başkanı Ahmet Büyükakça’nın açılışını yaptığı ve daha sonra Başkan Menderes Türel’in yönettiği Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı olağan meclis toplantısı 102 gündem ile başladı. Toplantıda, 5 M Migros karşısında bulunan ve X bölge olarak adlandırılan alanla ilgili 4. İdare Mahkemesi’ne yönelik imar plan değişikliğine yönelik 14’ncü madde AKP Grubu’nun önergesiyle geri çekildi. Meclis’te 29 madde karara bağlanırken, diğer maddeler ilgili komisyonlara havale edildi. Meclis toplantısında, CHP’li eski Başkan Mustafa Akaydın döneminde yapılan ve belediye tarafından işletilirken, AKP’li Başkan Türel döneminde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde yer aldığı TÜRGEV’e verilen kız yurdu binasının 3 yıl süre ile İlim Yayma Cemiyeti’ne verilmesi tartışma konusu oldu.

 

“ADD VE ÇYDD DİNSİZ Mİ?”

CHP Grup Sözcüsü Cansel Çevikol, meclisi bilgilendirme gündeminde yer alan Büyükşehir Belediyesi’nin İlim Yayma Cemiyeti’ne devrettiği yurt binasını gündeme getirdi. Çevikol, bu tür yurtların neden belediye eliyle işletilmediğini, sürekli olarak din odaklı olarak ilim irfan cemiyetleriyle işbirliği yapıldığını ve Atatürk Düşünce Derneği (ADD) ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) gibi kamu yararına çalışan derneklerle işbirliği yapılmadığını sordu.  CHP’li Çevikol’un sorunu yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “ADD ve ÇYDD dinsiz mi? Eğer bazı dernekleri dinci olarak tanımlarsanız, o zaman diğer dernekleri dinsiz yaparsınız. Biz kamu yararına çalışan tüm dernekleri aynı görüyoruz. Buradan çağrı yapıyorum, bahsettiğiniz ADD ve ÇYDD’de bize müracaat etsin biz de değerlendirelim” dedi.

 

ÖNCE TÜRGEV’E DEVREDİLMİŞTİ

“İlim İrfan Cemiyeti’ne verilen yurt binasının nerede olduğunu biliyor musunuz?” diye soran Başkan Türel, “ Mecliste tartışılmayan ama sizlerin çok tartıştığı, Akdeniz Üniversitesi’nin kuzey kapısının karşısında ve itfaiyenin yanında bulunan TÜRGEV’e verdiğimiz yer. Yurt zaten açık ve öğrencilere hizmet veriyor. TÜRGEV bu dönem işletmek istemediği için biz de İlim Yayma Cemiyeti’ne 3 yıl süre ile veriyoruz.  İşletme konusunda belediyeye mali yük getiriyor. Biz de kamu yararına çalışan derneklerle bu işleri yürütüyoruz. Amacımız orada devam eden yurt hizmetinin devamıdır.  Ayrıca bu yurtlarımız Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından denetleniyor” şeklinde konuştu.

 

ATATÜRK SPOR SALONU TARTIŞMASI

CHP Meclis Üyesi Recep Tokgöz’ün gündem dışı konuşma önerisini kabul etmeyen Başkan Türel, “Siz kendi grup toplantısında konuşmuyor musunuz? Grup toplantısında grup sözcüsüne söylersiniz, sözcünüz de burada sizin adınıza konuşur” dedi. CHP’li Tokgöz ise mikrofonsuz olarak Atatürk Spor Salonu’nun neden yıkıldığını sordu. Başkan Türel de bu konuyla ilgili olarak sosyal paylaşım sitesinde açıklama yaptığını hatırlatarak, “Kent Müzesi Projesi CHP’li eski Başkan Bekir Kumbul döneminde Mimarlar Odası aracılığı ile yarışma projesidir. Devlette devamlılık söz konusudur. Biz CHP döneminde yapılan projenin doğru olduğunu düşünüyoruz ve uyguluyoruz. Sizler CHP döneminde yapılan projenin doğru olmadığını söylüyorsanız bilemem” dedi.

 

“CHP’NİN PROJESİNİ UYGULUYORUZ”

Atatürk Spor Salonu’nun yıkılmadığını belirten Başkan Türel, “Orada en çok benim hatıram vardır. O salonda çok fazla basketbol oynadım. Spor salonu yerine yapılan proje kent hafızasını yaşatmak,  kentlilik bilincini güçlendirmek içindir. Kent müzeleri şehrin hafızasını yok etmez, aksine gelecek nesillere taşır. Spor salonu yıkılmıyor. Dış cephesi aynen korunarak Kent Müzesi’ne dönüştürülüyor” diye konuştu. Başkan Türel konuşmasının ardından CHP Grup Sözcüsü Çevikol’e “Kendi grup toplantınızda Recep Tokgöz’ü grup sözcüsü yapın da herkes rahatlasın” diye espri yaptı. Türel’i bu sözlerine meclis üyeleri güldü. Türel, devam meclisinin 14 Eylül’de yapılacağını belirterek, meclis toplantısını kapattı.