Reklam
Reklam

Ve korkulan oldu

Korona virüs salgını nedeniyle Kuveyt’ten Türkiye’ye gelen 230 inşaat işçisine hiçbir karantina uygulanmadı. Türkiye’ye geldikten sonra Antalya ve Sivas’a giden 7 işçide korona virüs çıkarken, daha fazla hastanın çıkmasından endişe ediliyor.

Ve korkulan oldu

Korona virüs salgını nedeniyle Kuveyt’ten Türkiye’ye gelen 230 inşaat işçisine hiçbir karantina uygulanmadı. Türkiye’ye geldikten sonra Antalya ve Sivas’a giden 7 işçide korona virüs çıkarken, daha fazla hastanın çıkmasından endişe ediliyor.

Ve korkulan oldu
25 Mayıs 2020 - 14:14 - Güncelleme: 25 Mayıs 2020 - 14:14

Korona virüs salgını nedeniyle Kuveyt’ten Türkiye’ye gelen ve karantinaya alınmayan 230 işçinin 7’sinde korona virüs tespit edildi. Türkiye’ye geldikten sonra Antalya ve Sivas’a giden ve korona virüs tespit edilen 7 işçi hastanede tedaviye alınırken, tedaviye alınan bir işçi daha fazla hastanın çıkabileceğine dikkat çekti.

Ali Ekber Şen’in haberine göre, Kolin İnşaat'ın Kuveyt'in güneyinde, Al Mutlaa şehrinin ana yollarının ve ana altyapısının 2015'te başlayan yapım işi bir süre önce tamamlandı. Bunun üzerine şirket, 230 kişinin alacaklarını ödeyerek Korona virüsü salgını nedeniyle Türkiye'ye toplu olarak gönderilmelerine karar verdi.

Ankara'ya getirilip karantinaya alınacakları söylenen 230 kişi, son anda havada alınan ani bir kararla İstanbul'a indirildi. Hiçbir karantina uygulana tabi tutulmadan Türkiye'nin dört bir yanına giden işçilerden Antalya ve Sivas'a giden 7 kişinin Covid-19 testi pozitif çıkınca hastanede tedavi altına alındı.

Tedavi altına alınan hastalardan Murat Gündüz, “Lütfen acil önlemler alınsın, bu kişilerden hasta olan çok” diye konuştu.

48 yaşındaki Murat Gündüz, İstanbul'dan aynı gün bittiği otobüsle memleketi Antalya'ya 21 Mayıs'ta sabah saatlerinde ulaştı. Muratpaşa Mahallesi'ndeki evine gittiğinde son derece halsiz ve bitkin olduğu gözlenen Murat Gündüz, yaklaşık 2 saat sonra fenalaşınca eşi Mehtap Gündüz ve yakınları tarafından Kepez Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede yapılan Covid-19 testi pozitif çıkan Gündüz'ün tedavisi devam ediyor.

LÜTFEN ACİL ÖNLEM ALINSIN ÇOK KİŞİ POZİTİF ÇIKABİLİRCovid-19 testi pozitif çıkınca kaldırıldığı Kepez Devlet Hastanesi'nde tedavi altında bulunan Murat Gündüz, çalıştıkları işin bitmesi nedeniyle alacaklarının ödendiğini belirtti.

Türkiye'ye gelmeden 5-6 gün önce nefes darlığı ve öksürük nedeniyle revire çıktım. Hastaneye

götürülmek üzere ambulans istendi, ancak gelmedi.

20 Mayıs'ta ise Ankara'ya gelmek üzere yola çıktık. Bize, Ankara'da 14 gün süre ile karantinaya alınacağımız söylendi. Uçağa bindik, uçak tıklım tıklım doluydu. Bizim şirketten 230 kişi vardı.

Ancak, ayrı iki şirketten de insanlar olduğunu duydum. Uçak Ankara yakınlarına geldiği sırada bir anons yapılarak rotanın İstanbul'a döndüğü söylenince büyük şok yaşadık.

İstanbul'a inmeden uçakta ateşimiz ölçüldü. İndikten sonra da aynı gün akşam saatlerinde otobüse binerek Antalya'ya gittim.

Eve ulaştıktan kısa bir süre sonra fenalaşınca hastaneye kaldırıldım. Yapılan testim pozitif çıktı. Şu an eşim ve oğlum evde karantina altındalar.

Benim tedavim ise sürüyor. Bizim gurupta bulunan arkadaşlardan Sivas, Bursa ve Ordu'ya giden yaklaşık 20 kişinin testinin pozitif çıktığını öğrendim. Lütfen acil önlem alınsın, çok kişi pozitif çıkabilir. Bu kişiler hastalığı çevrelerine bulaştırmış olabilirler.

KARANTİNA ZORUNLUĞU KALDIRILDI

Sağlık Bakanlığı, yurt dışından Türkiye'ye gelen Türk vatandaşlarına uygulanan karantinayla ilgili 20 Mayıs'ta yeni bir karar aldı. Karara göre; Türkiye'ye gelenler, öğrenci yurtlarında karantinaya alınmayacak. Havaalanında yapılan muayene sonrası corona virüsü semptomu görülen kişiler izole edilerek hastaneye götürülecek. Herhangi bir semptom belirlenemeyen kişiler kendilerini 14 gün boyunca evlerinde izole edecek.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum