Dünyadaki çoğu özel şehir, meydanları ile anılır. Paris Charles de Gaulle, Madrid Plaza Mayor, New York Times Square ve daha niceleri... Dünyaca ünlü şehirlerin ortak özellikleri dünyaca ünlü meydanlara sahip olmalarıdır. Antalya da turizm vizyonu ile dünyanın en önemli şehirleri arasına girmeye aday ise, dünya turizminin yakından takip ettiği bir şehir olarak meydanı ile anılmalı, meydanındaki ambiyans şehri yansıtmalı, meydanı da şehrin sembollerinden biri haline gelmeli diye düşünüyorum.
Aynı özen birkaç adım öteye uğramadı
Saat Kulesi’nin üzerine dikilmesi planlanan bağımsızlığımızın sembolü, şanlı bayrağımız, şehrimizin sembollerinden olan Saat Kulesi’ne ve kule üzerinde bulunan yapılara zarar verebileceği, ayrıca rüzgarlı veya fırtınalı havalarda Saat Kulesi'nin önünden geçen insanlara tehlike oluşturabileceği gerekçesiyle dikilmemişti. Aynı özen, maalesef ki Saat Kulesi’nden birkaç adım uzaklıkta olan Attalos Heykeli çevresine pek uğrayamadı.
Yetkililere sesleniyorum…
Dünyanın en önemli şehirleri meydanları ile sembolleşirken, Türkiye turizminin başkenti ve dünya turizminin en önemli destinasyonlarından olan Antalya'nın şehir merkezinde bulunan meydanındaki görüntü kirliliği, Antalya'nın vizyonuna da, turizm yaklaşımına da, vatandaşına da yakışmıyor. Saat Kulesi’ne bayrağımızın dikilmesi noktasında gösterilen özen ve duyarlılığın Attalos Heykeli ile çevresine de gösterilmesi için, etkili ve yetkili mecralara bir kez daha sesleniyorum…
Selim Çelik'in yazısı:
https://www.haberantalya.com/yazarlar/selim-celik/yakisiyor-mu-sana-antalya/4782/
attalos da kim, yok mu hiç yiğit karakucak güreşçi pehlivan?