BOŞVERİN SEÇİM SONUÇLARINI!
Reklam
Derya UĞURAL

Derya UĞURAL

BOŞVERİN SEÇİM SONUÇLARINI!

02 Kasım 2015 - 10:13

Seçim sonuçlarını boşverin; haydi birlikte seçimi değerlendirelim. Kaynağımız da, ülkenin dört bir yanından gelen, fotoğraflı, videolu ya da tutanaklı, yani doğruluğu kanıtlanmış haberler olsun…

* * * * *

AKP’nin attığı her adımı önceden duyuran Fuat Avni’nin, günler öncesinden duyurduğu “sandık kurulu başkanları boş tutanaklara imza attıracak” iddiası gerçek oldu. İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, Eskişehir’de, Tarsus’ta, Mersin’de, Antakya’da, Antalya’da, Adana’da, Çanakkale’de, Denizli’de, Isparta’da, Bursa’da… çok sayıda sandıkta, sandık kurulu başkanları, “kolaylık olsun diye” ya da “işi hızlandırmak için” boş seçim tutanağı imzalattılar.

* * * * *

Geçen seçimde tanıştığımız ‘plakasız araçlar’, bu seçimde de görev başındaydı. İzmir, Antalya, Eskişehir, Çanakkale, Kayseri, Konya, Sakarya, İstanbul, Ankara, Kocaeli, Diyarbakır, Van… il merkezleri ve ilçelerinde, sandık kurulan okul bahçelerinde park etmiş sayısız plakasız araç fotoğrafı sosyal medyada paylaşıldı. Araçların tamamı, AKP’lilere ve polislere ait çıktı. Araç sahipleri, kendilerini, “plakam yolda düşmüş”, “yıkarken silinmiş”, “sana ne benim plakamdan” benzeri açıklamalarla savundular.

* * * * *

Oy ve Ötesi ile muhalif partilerin müşahitleri, yurdun birçok yerinde zulümle karşılaştı. Polis ve AKP’liler tarafından yaka paça sandık başından uzaklaştırılan; şiddet görerek yaralanan; okullara girişi polis tarafından engellenen; kimlik bilgileri yine polis tarafından alınan AKP’li olmayan müşahitlere, “şahit istenmediği”, çeşitli yollarla anlatıldı.

* * * * *

AKP iktidarında alıştığımız gibi; çöplüklerle oy pusulaları bulundu, tabi ki muhalif partilere basılmış ‘evet’lerle…  

Yüzlerce sandıkta mühürsüz oy pusulaları kullandırıldı.

Birçok AKP’li, mükerrer oy ya da başkaları yerine oy kullanırken yakalandı.

Adıyaman’da AKP’lilerin oy karşılığında para dağıttığı, görüntülerle kanıtlandı.

* * * * *

Seçimin sürdüğü saatlerde, Türkiye’nin birçok yerinde, okullarda elektrik kesintisi yapıldı. Kesintilerin nedeni, “trafo arızası” ve “orta gerilim arızası” olarak açıklandı. Geçen seçimlerde işbaşında olan ‘kedi’nin, bu seçimdeki kesintilerle ilgisinin olmadığı, bu açıklamayla anlaşıldı.

* * * * *

Başlangıçta söylediğim gibi; seçim sonuçlarını boşverin; yapmamız gereken, bu seçimin demokrasi açısından anlam ve önemini sorgulamak. Çünkü gerisi sadece hikaye…

YORUMLAR

  • 0 Yorum