Reklam
Reklam
Reklam
Derya UĞURAL

Derya UĞURAL

KARA BULUT

18 Ağustos 2015 - 10:05

AKP ile CHP arasında ‘koalisyon’ görüşmeleri sürerken, ülke gündemini takip edenler, soluklarını tutup beklediler. Umutla izlediler toplam 41 saat süren görüşmeleri. Çoktan hazırlanmış bir planın tıkır tıkır işlediğini ve bu görüşmelerin, önceden kurgulanmış bir sahne olduğunu fark etmeden…

Çok önceden planlanmıştı her şey. 7 Haziran seçimlerinden bile önce… İktidarın sonunun yaklaştığını fark edenler, ‘gitmemek’ için her şeyi göze almışlardı. ‘Kaos’ planları hazırlanıp dosyalanmış; Saray destekli MİT, bürokrasi ve basın, ayrıntıları oya gibi işlemeye başlamıştı. “Ben yoksam istikrar da yok” diyecekti Saray’daki ve erken seçime gidilecek; AKP, yıllarca iktidar koltuğunda otururken, Saray’dakine de başkanlık koltuğu hazırlanacaktı. Kalanlar, olup bitenin farkına varmayan vatandaşın gözünü boyamaktan ibaretti.

* * * * *

Sırada AKP ile MHP arasında yaşanacak koalisyon görüşmeleri var. Bir başka oyalama… Bu görüşmelerden de olumsuz sonuç çıkacak ve ülke, bütün olumsuz koşullara rağmen, bir erken seçime götürülecek. Seçim tarihi bile çoktan belirlendi; Kasım ayında, yani bir öncekinden sadece 6 ay sonra, yeni bir seçim daha yaşayacak ülke. Aklı başında tüm ekonomi aktörlerinin uyarılarına rağmen… Seçimin maliyeti, en az 2 milyar lira. Her 5 gençten birinin işsizlikten kahve köşelerinde zaman öldürdüğü; çiftçinin artık üretim bile yapamaz hale geldiği; sanayicinin uluslararası piyasalarda rekabet edemediği; esnafın kepenk kapattığı Türkiye’de, 2 milyar lira, ekonomiye can suyu demek oysa. Kimin umurunda?

* * * * *

Sadece bununla sınırlı değil ne yazık ki yaşanacak olumsuzluklar. Türkiye’yi, ne yazık ki, çok zor günler bekliyor. “Ben kalırsam bitiririm” demek için, terör ve şiddet daha da desteklenecek. Daha çok kan, daha çok gözyaşı akacak ülke sokaklarında. Ekonomik istikrarsızlık, yoksulluğu arttıracak. Milyarlarca dolarlık gelir sağlayan turizm sektöründe, seçimden sonra başlayan düşüş, hızla artacak.

Yolsuzluklarla yolunu bulanların ellerindekini kaybetmek ve yargılanmak korkusu nedeniye, çalkantılarla dolu bir yola girdi Türkiye. Elim varmıyor yazmaya ama, hepimizi, bugünleri bile aratacak günler bekliyor. Ülkemizin üstünde dolanan kara bulutlar, acı yağdıracak ülkemin üstüne. Yoksa ‘kara bulut’ mu demeliyim sadece?..

YORUMLAR

  • 0 Yorum